
- przewodniczący: Cezary Skalski – dyrektor Biura Oświaty, specjalista żywienia człowieka;
- członek: przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miejskiej – Ewa Burzyk;
- członek: dietetyk gminny – Dominika Sadowska;
- członek: dyrektorzy placówek oświatowych, dla których gmina Grodzisk Mazowiecki jest organem prowadzącym;
- członek: przewodniczący Rad Rodziców szkół, przedszkoli, zespołów szkół, przedszkoli dla których gmina Grodzisk Mazowiecki jest organem prowadzącym;
- członek: szefowie kuchni gminnych szkół i przedszkoli;
- w posiedzeniach Rady na zaproszenie Burmistrza mogą uczestniczyć organizacje pozarządowe współpracujące z gminą i promujące działania na rzecz ekologii i żywienia oraz przedstawiciele uczelni wyższych zajmujących się edukacją w zakresie żywienia i ochrony środowiska.
- Zarządzenie Burmistrza Grodziska Mazowieckiego 104/2025 z 15 września 2025 r.
- Protokół nr 1/RDZ/2025 z dnia 22.10.2025 r. – pobierz
- Protokół nr 2/RDZ/2025 z dnia 18.02.2026 r. – pobierz
AKTUALNOŚCI:
————————————————————————————————————————————————————————————-
19.03.2026r. – Jak mniejsze gminy mogą czerpać korzyści z polityk żywnościowych?
Udział burmistrza w Akademii Polityk Żywnościowych. Tomasz Krupski wziął udział w V spotkaniu Akademia Polityk Żywnościowych, poświęconym budowaniu nowoczesnych i zrównoważonych systemów żywnościowych w samorządach. W spotkaniu uczestniczyła również dietetyk gminna Dominika Sadowska.
Podczas spotkania poruszano m.in. tematy:
🥕 lokalnych łańcuchów dostaw
🏫 żywienia w instytucjach publicznych
🤝 współpracy z rolnikami i producentami
Udział w Akademii to kolejny krok w kierunku wdrażania rozwiązań wspierających zdrową, lokalną i wysokiej jakości żywność w Grodzisk Mazowiecki. To ważny element budowania świadomej polityki żywnościowej na poziomie lokalnym
———————————————————————————————————————————————————————————–
18.02.2025 r. – w siedzibie Biura Oświaty odbyło się drugie posiedzenie powołanej przez Burmistrza Społecznej Rady do spraw żywienia dzieci i młodzieży. W posiedzeniu uczestniczyli dyrektorzy placówek oświatowych, przewodniczący rad rodziców, szefowie kuchni szkolnych i przedszkolnych, intendenci, dietetyk gminny, specjalista ds. jakości i bezpieczeństwa żywności oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz promocji zdrowego żywienia, w tym: Stowarzyszenia Szkoła od Kuchni, Moc Korzeni oraz Koalicji Żywa Ziemia.
Posiedzenie Społecznej Rady ds. Żywienia Dzieci i Młodzieży otworzył Przewodniczący Rady, Pan Cezary Skalski, który powitał uczestników spotkania.
W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście:
- Pani Ewa Burzyk – Przewodnicząca Komisji Oświaty,
- Pani Aneta Caban – Sekretarz Gminy.
Przewodniczący przedstawił porządek obrad obejmujący następujące punkty:
- Omówienie wyników ankiety dotyczącej jakości żywienia w szkołach i przedszkolach na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki w okresie wrzesień–grudzień 2025 r.
- Prezentacja kolejnych etapów wdrażania nowego systemu żywienia w szkołach i przedszkolach.
- Planowanie żywienia w placówkach oświatowych.
- Planowane działania profilaktyczne w zakresie żywienia w placówkach oświatowych.
- Wystąpienia przedstawicieli organizacji pozarządowych promujących działania na rzecz zdrowego żywienia.
- Sprawy różne i wnioski.
Protokół nr 2/RDZ/2025 z dnia 18.02.2026 r. – pobierz
————————————————————————————————————————————————————————————
14.11.2025 r. – Udział Burmistrza i Przewodniczącego Rady do spraw żywienia w panelu dotyczącym jakości żywności w szkołach w ramach 17 Targów Natura Food w Łodzi. Zmiany systemowe na rzecz jakości żywienia w szkołach i przedszkolach. Gmina Grodzisk Mazowiecki przedstawiła dobre praktyki w systemie żywienia w placówkach oświatowych dla których jest organem prowadzącym wprowadzone od 1 lipca br. W Panelu poruszono również znaczenie żywności ekologicznej w szkolnym systemie żywienia.
———————————————————————————————————————————————————————-
13.11.2025 r. – Udział Przewodniczącego Rady do spraw żywienia w spotkaniu Akademii Polityk Żywnościowych Instytutu Strategii Żywnościowych Grunt „Targowiska jako filar bezpieczeństwa żywnościowego miast”. Spotkanie dotyczące strategicznych elementów miejskiej polityki żywnościowej.
———————————————————————————————————————————————————————–
- Merytoryczne wsparcie placówek oświatowych w zakresie żywienia dzieci i młodzieży.
- Działania propagujące zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży.
- Upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie żywienie dzieci i młodzieży oraz udoskonalanie działającego systemu żywienia.

- Powołanie Społecznej Rady do spraw żywienia dzieci i młodzieży – Zarządzenie Burmistrza Grodziska Mazowieckiego 104/2025 z 15 września 2025 r.