Projekt „Szkoła bliżej nauki – stworzenie w 7 gminach Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego warunków dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu poprzez zwiększenie umiejętności i kompetencji nauczycielek i nauczycieli w zakresie pracy metodą eksperymentu, wyposażenie szkół w zestawy edukacyjne i narzędzia do nauczania przedmiotów przyrodniczych oraz rozwój kompetencji uczniów i uczennic w zakresie przedmiotów przyrodniczych m.in. poprzez realizację projektów edukacyjno-badawczych”
Okres realizacji projektu: od 01.09.2017 do 30.06.2019
Projekt realizowany jest na obszarze 7 gmin należących do ZIT WOF (Warszawa, Grodzisk Mazowiecki, Otwock, Żyrardów, Kobyłka, Lesznowola, Stare Babice).
W gminie Grodzisk Mazowiecki projekt jest realizowany w 4 szkołach podstawowych: Nr 1, Nr 2, Nr 5 i w Adamowiźnie.
Realizacja projektu przyczyni się do rozwoju kompetencji kluczowych i kształtowania właściwych postaw i umiejętności ucz./uczennic oraz umożliwi stworzenie warunków dla nauczania metodą eksperymentu poprzez wyposażenie szkół w narzędzia do nauczania przedmiotów przyrodniczych i realizację projektów edukacyjno-badawczych.
Głównym celem projektu jest zwiększenie kompetencji uczniów w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i informatyki oraz kształtowanie postaw kreatywności
i umiejętności pracy zespołowej.
Zostanie przeprowadzony cykl zajęć dla uczniów z wykorzystaniem przestrzeni Centrum Nauki Kopernik (laboratoria, wystawy stałe i czasowe). Uczniowie wezmą udział w zajęciach dodatkowych z wykorzystaniem nowych narzędzi edukacyjnych i informatycznych. Wezmą również udział w zajęciach terenowych i zrealizują projekty edukacyjno-badawcze.
Działania realizowane w szkole
- objęcie wsparciem uczniów w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych w programie
- doposażenie szkolnej pracowni przyrody
- opracowanie i udostępnienie narzędzia edukacyjnego
- realizacja projektu edukacyjno-badawczego
- przeprowadzenie dodatkowych godzin zajęć matematyczno-przyrodniczych realizowanych metodą eksperymentu z wykorzystaniem narzędzi, pomocy i wyposażenia zakupionego i opracowanego w ramach projektu (liczba nauczycieli x 12 godzin)
- przeprowadzenie dodatkowych 48 godzin zajęć edukacyjnych związanych z realizacją projektów edukacyjno-badawczych
- przeprowadzenie dodatkowych 4 godzin zajęć informatycznych przeprowadzonych z wykorzystaniem zestawów informatycznych zakupionych w ramach projektu
- przeprowadzenie dodatkowych 16 godzin zajęć terenowych przeprowadzonych z wykorzystaniem zestawu edukacyjnego „WODA”